2010. augusztus 21., szombat

Szent István napi piros-fehér-zöld menü




Szent István napját idén mi nem tüzijátékkal, légiparádéval, zászlófelvonással ünnepeltük, hanem egy piros-fehér-zöldre tervezett ünnepi menüvel.
Mindhárom fogást nemzeti színekbe "öltöztettük", de bátran merem állítani, hogy nemcsak a színekre, hanem az ízekre is ügyeltünk, és legalább olyan jó íze lett, mint a külseje.
Előételként sült-töltött paprikát ettünk, amihez piros kápia paprikát választottunk. Így a szín ugyan inverz lett, mert alul volt a piros, középen a fehér és felül a zöld szín, de nagyon szép lett.
Főételünknek karajt készítettünk tepsiben szépen elrendezve, a felső sort paradicsomok, a középsőt mozzarella, az alsót pedig zöldpaprika díszítette.
A desszertünk túrótorta volt, amelynek az alját raktuk ki zöld szőlőszemekkel, erre jött a túrókrém, és felül a málnás dísz és zselé.
Mindennek a tetejébe még a teríték is piros-fehér-zöld volt,
és persze "piros" és fehérbort ittunk, no meg a gyerekek egy kis bodzaszörpöt. Ezt lehet zöldnek venni, és így komplett a paletta.
Ha valakinek kedve kerekedne ezt mondjuk március 15.-én, október 23.-án vagy bármikor elkészíteni (nem kell nemzeti ünnepre hangolni), akkor próbálja ki.


Piros-fehér-zöld sült, töltött paprika
Hozzávalók:
5 darab vérpiros kápiapaprika
sajttöltelék:
25 dkg tehéntúró
15 dkg fetasajt
1 tojás
2 ek zsemlemorzsa
hústöltetlék:
15 dkg darálthús
1 marék gyorsrizs
fél fej vöröshagyma apróra vágva
1 tojás
1 szikkadt zsemle tejbe áztatva
petrezselyemzöld
só, bors
snidling, petrezselyem

A paprikákat megmosom, félbevágom, a magokat kivágom belőle. Bekeverem a töltelékeket, és megtöltöm vele a paprikákat. Az eredeti tervem az volt, hogy csak fetás-túrós tölteléket készítek, de maradt egy kis darálthúsom előző napról, azt is felhasználtam, és az is nagyon finom lett! A fetás tölteléket nem nagyon kell sózni, mert a a fetasajt már eleve sós, kóstoljuk meg, mielőtt sóznánk.
A tepsi aljára szalonnaszeleteket helyeztem, rátettem a töltött paprikákat, és volt egy kis maradék fehérborom, azt is aláöntöttem. Némi húsleves (kockából) szintén megteszi.
A sütőt előmelegítettem, és 180 fokon 35 percig sütöttem a paprkikákat.
Tálalás előtt megszórtam frissen vágott petrezselyemmel illetve snidlinggel.
Megjegyzés: másnap hidegen, karikákra vágva is jó volt!

Piros-fehér-zöld karaj
Hozzávalók:
1 kg karajfilé, szeletekre vágva
liszt
szerecsendió
só, bors
olaj
paradicsom
mozzarella
zöldpaprika
bacon szeletek
húsleves
A karajszeleteket sózom, borsozom, és szerecsendióval ízesített lisztbe forgatom. Felforrósított olajban mindkét felét átsütöm, majd tepsibe helyezem a szeleteket három sorba. Minden szeletre teszek egy kis bacont, majd a felső sort piros paradicsom szeletekkel díszítem. A második sorra mozzarella szeleteket teszek, és az alsó sort zöldpaprika (édes és erős is lehet) szeletekkel dekorálom. Aláöntök egy kis húslevest (vagy egy kicsi fehérbort), és kb. 180 fokon légkeverésnél addig sütöm, míg a paradicsom és a mozzarella szépen rásül.
Rendkívül dekoratív étel, mi barnarizzsel és uborkával ettük.
Nemzeti színű túrótorta
Hozzávalók:
20 dkg zabkeksz
10 dkg olvasztott vaj
50 dkg krémjsajt
10 dkg porcukor
1 citrom leve
3 dl tejszín
1 csomag zselatin
1 fürt fehér szőlő
20 dkg málna
1 csomag piros tortazselé
A kekszet robotgéppel összetöröm, majd összekeverem az olvasztott vajjal. egy kapcsos tortaforma aljába nyonkodom, és a hűtőbe teszem. A krémsajtot öszsekeverem a porcukorral és a citrommal. A zselatint elkészítem, és beleforgatom, majd a tejszínt is felverem, és óvatosan a keverékbe forgatom szintén. A tortaforma alját kirakom fehér (zöld!) szőkővel, rántöm a krémet, és a tetejét málnával díszítem. Elkészítem a zselét is, ráöntöm, majd behűtöm a tortát. Felvágva látszik, hogy nemzetiszínű. (mellesleg finom is).

Jó étvágyat!

Nincsenek megjegyzések: